Każdemu z nas zdarza się spożywać alkohol. Nie ma w tym oczywiście nic nagannego, jeśli nie jest to nadmierne spożycie. Nigdy jednak pod wpływem alkoholu nie należy prowadzić samochodu, ani innego pojazdu. Problem w tym, że nie zawsze mamy świadomość, że jesteśmy pod wpływem alkoholu. Nawet bowiem wiele godzin po spożyciu jego poziom we krwi i oczywiście w wydychanym powietrzu może być jeszcze wysoki. Z tego powodu warto zakupić alkomat bezustnikowy i w razie konieczności poziom alkoholu we krwi po prostu sprawdzać.
Jak badać poziom alkoholu w wydychanym powietrzu?
Badanie poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu, tuż po zakończeniu jego spożywania, nie ma sensu, poziom bowiem będzie rósł, dopiero za parę godzin zacznie opadać. W Polsce dozwolony poziom alkoholu we krwi, przy którym można prowadzić pojazd to 0,2 promila. Jeśli alkomat bezustnikowy wskazuje zbliżony wynik – na przykład 0,19 promila – trzeba jednaj jeszcze trochę poczekać, każdy alkomat alcoblow ma bowiem pewien błąd pomiaru, określony w instrukcji obsługi. Zawsze więc w takich sytuacjach warto poczekać, powtórzyć pomiar. Jeśli alkomat alcoblow wskaże niższy poziom alkoholu w wydychanym powietrzu lub wskaże wynik 0,0, śmiało można wsiadać za kierownicę samochodu.
Kalibracja alkomatu ma znaczenie
Warto pamiętać, że Alkomaty Alcoblow – tak jak wszystkie inne profesjonalne alkomaty – trzeba kalibrować. Pierwsza kalibracja powinna być wykonana tuż po zakupie. Kolejna po kilku miesiącach użytkowania. Alkomaty alcoblow trzeba kalibrować w wyspecjalizowanych firmach, kalibracji nie da się przeprowadzić w domu. Nie w każdym mieście oczywiście taka firma działa, zawsze jednak można odesłać alkomat do danej firmy i odebrać już skalibrowany.
Warto wydać więcej
W wielu sklepach dostępne są dostępne tanie alkomaty. Nie warto jednak ich kupować, bowiem błąd pomiaru takich urządzeń jest bardzo duży. Wielu nie można kalibrować, więc po pewnym czasie użytkowania mogą wskazywać bardzo błędne wyniki. Może to prowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji. Kierowca, który takim urządzeniem zmierzy sobie poziom alkoholu w wydychanym powietrzu, może wsiąść za kierownicę pojazdu, w mylnym przekonaniu, ze jest trzeźwy. Konsekwencje w przypadku zatrzymania przez policję, a tym bardziej spowodowania wypadku, mogą być bardzo dotkliwe.