Skip to content Skip to footer

Przebarwienia paznokci – czy to może być grzybica?

Grzybica może dotyczyć zarówno paznokci rąk, jak i nóg, choć tych drugich dotyka dużo częściej i niestety dużo trudniej się jej stamtąd pozbyć. Choroba atakuje płytkę, rozpoczynając od wolnego brzegu paznokcia. Objawy są dość charakterystyczne: zażółcenie paznokcia i jego stopniowe ciemnienie. Należy w tym momencie poświęcić szczególną uwagę swoim paznokciom i szybko działać, ponieważ nieleczona grzybica jest opłakana w skutkach. Prowadzi do odkształcenia płytki, jej skruszenia, a nawet odejścia paznokcia. Różnorodność grzybów, które wywołują grzybicę paznokci jest ogromna, dlatego zdecydowanie warto poddać się badaniu mykologicznemu paznokci, które pozwoli na dobór odpowiedniego leczenia.

Badanie mykologiczne Warszawa

Grzybica paznokci jest trudna do wyleczenia. Szczególnie trudne są przypadki, gdy grzyb zdążył zająć większą powierzchnię paznokci. Takiego zadomowionego grzyba doprawdy trudno usunąć. Zdarza się, że pacjenci przywożą nieznane odmiany grzybów z wakacji, tropikalnych krajów. Wtedy badanie mykologiczne paznokci jest po prostu koniecznością, inaczej dobranie odpowiedniego leczenia będzie niemożliwe. Leczenie grzybicy może być długotrwałe, a czasem nie przynosić efektów. Dzięki badaniu mykologicznemu paznokci, grzyby można dokładnie rozpoznać i zróżnicować.

Badanie mykologiczne cena

Cena badania mykologicznego waha się od 30 do 150 zł – w zależności od tego, jaki rodzaj badania wybierzemy. Najlepiej jest wykonać zestaw badań, czyli badanie mykologiczne bezpośrednie oraz hodowlę. Do takiego badania potrzebny jest materiał biologiczny pobrany z objętego chorobą miejsca. Za pomocą specjalnych cążek pobiera się zeskrobiny z zarażonej płytki paznokcia. Zabiegu nie należy się bać – jest on szybki i bezbolesny, wykonywany jest w gabinecie podologicznym. Materiał jest przechowywany w jałowym pojemniku, w takim stanie trafia do laboratorium. Jeśli materiał jest poddany hodowli – na wyniki trzeba czekać około 4 tygodni. Na podstawie wyników można wdrożyć najodpowiedniejsze leczenie.

Co przed zabiegiem?

Badanie mykologiczne paznokci powinno być przede wszystkim wykonane jak najszybciej pojawienia się pierwszych objawów. Ważne jest, by nie stosować przed badaniem żadnych środków przeciwgrzybiczych, ponieważ mogą one sfałszować wyniki badania. Jeżeli jednak pacjent korzystał już z takich środków, musi odczekać miesiąc, aby móc wykonać badanie.