Jeszcze kilkadziesiąt lat temu nasi przodkowie nawet nie pomyśleliby o tym, że ich wnukowie będą mieli dostęp do tysiąca suplementów i leków. W dzisiejszym świecie droga od diagnozy schorzenia do podjęcia leczenia jest bardzo szybka. Wiele osób nie chce się leczyć, paradoksalnie. Na szczęście jest spora ilość osób, które korzystają z dobrodziejstw jakie daje nam współczesna medycyna.
Do przyczyn występowania niewydolności żylnej zalicza się
długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej bądź siedzącej ze zgiętymi kolanami. Najbardziej narażone na wystąpienie choroby są osoby pracujące w zawodach, w których praca w pozycji niezalecanej jest codziennością. Do innych przyczyn zalicza się uszkodzenie zastawek żylnych przez proces zapalny oraz wsteczny odpływ krwi żylnej. W każdym z wyżej wymienionych przypadków, powinno się niezwłocznie skontaktować z lekarzem specjalizującym się w tego typu schorzeniach. Jakim jest chociażby dermatolog. Powinno się brać na poważnie każdy z objawów. Wykryte szybciej schorzenia takie jak niewydolność żylna czy żylaki kończyn dolnych to możliwie najszybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia. Przyczynami zaawansowanej choroby jest również zaniechanie związane z brakiem podjęcia leczenie w momencie kiedy pierwsze objawy pojawiły się.
Czynniki ryzyka choroby
Do niewątpliwych czynników mających wpływ na powstanie choroby oraz jej rozwój zalicza się:
– długotrwałe pozostawanie w pozycji stojącej lub siedzącej
– niewystarczającą aktywność fizyczną
– płeć żeńska
– wiek
– ciąża
– znaczna nadwaga lub otyłość
– stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
– wysoki wzrost
– występowanie nawykowych zaparć
Najgorsza pozycja sprzyjająca rozwojowi choroby żylaków kończyn dolnych to zarówno stanie jak i siedzenie ze zgiętymi kolanami. W takim wypadku dochodzi do wzrostu ciśnienia w naczyniach żylnych kończyn dolnych. Wynikiem powyższej sytuacji są żylaki. Osoby z grupy ryzyka powinny szczególnie obserwować swoje ciało i możliwie szybko reagować. Dbanie o siebie nigdy nie zaszkodzi. Kiedy posiadasz prace siedzącą staraj się możliwie dużo poświęcać czasu na aktywność fizyczną. Warto oprócz brania leków posiłkować się naturą. Na pewno nie zaszkodzą masaże zarówno okolic zmienionych chorobą jak i prewencyjnie zdrowego ciała.