Skip to content Skip to footer

Pyszne i zdrowe przetwory z buraków

Buraki to bardzo zdrowe warzywa z których można przygotować niezwykle zdrowe przetwory. Jeśli zostaną one szczelnie zamknięte w słoiczkach to wówczas można cieszyć się ich niesamowitym smakiem podczas zimowych obiadów. Przetwory z buraków są bardzo zdrowe oraz pełne cennych dla zdrowia witamin.

Buraki – warzywa cenione od wieków

Burak czerwony to cenne dla zdrowia warzywo, które było znane już w starożytności. W naszym kraju buraki są znane od czternastego wieku, a w osiemnastym wieku odkryto, że w burakach jest obecna sacharoza i w związku z tym rozpoczęto produkcję cukru buraczanego.

Burak to warzywo, które w różnej postaci gości powszechnie na wielu stołach w naszym kraju. Przez tysiące osób jest on ceniony ze względu na cenne wartości odżywcze. Warzywo to jest bardzo zdrowe oraz niskokaloryczne, zatem sięgają po nie bardzo często osoby, które to dbają o to, aby posiadać smukłą sylwetkę.

Cenne właściwości buraków czerwonych

Warzywa te zawierają w swym składzie mnóstwo cennych dla ludzkiego zdrowia składników mineralnych, wśród których można wymienić: mangan, potas, miedź wapń, fluor, cynk oraz kobalt.

Co prawda wiele osób uwielbia różnorodne przetwory z buraków oraz tradycyjny barszcz czerwony, niemniej o wiele bardziej wartościowy dla naszego organizmu jest naturalny sok z surowych buraków, gdyż poszczególne składniki mineralne zatracają się podczas gotowania buraków w wodzie.

Buraki to warzywa, które są polecane przede wszystkim tym osobom, które to stosują diety niskokaloryczne, gdyż zawierają one bardzo dużą ilość błonnika, który to reguluje w organizmie procesy trawienne. Z kolei zwarty w burakach kwas foliowy wspomaga procesy krwiotwórcze. Regularne spożywanie naturalnego soku buraczanego pomaga znacznie redukować wolne rodniki i oraz regulować poziomu cholesterolu we krwi.

Jakie przyrządzać przetwory z buraków czerwonych?

Burak to warzywo powszechnie cenione w kuchni polskiej. Wydaje się, że w żadnej polskiej rodzinie nie może odbyć się Wigilia bez aromatycznego barszczu z czerwonych buraczków.

Wiele gospodyń domowych przyrządza również rozmaite przetwory buraczane na zimę, które to są znakomitym dodatkiem do serwowanych obiadów. Buraczki można zaprawić do słoiczków według własnych upodobań oraz na wiele różnych sposobów. Wybornym smakiem charakteryzują się sałatki z buraków z dodatkiem papryki, czosnku czy cebuli oraz doprawione zalewą z octu oraz cukru. Takie przetwory doskonale smakują podane z ziemniakami oraz ulubionym mięsem.

Wiele gospodyń przygotowuje też zakwas buraczany czy chłodnik z buraków. Ponadto warzywa te doskonale smakują w postaci dodatku do śledzi. Buraki to cenne dla zdrowia warzywa, które można przyrządzać na wiele sposobów.