Skip to content Skip to footer

Tworzenie gier 2D – najlepsze dla początkujących

Stworzenie własnej gry komputerowej nie jest wcale takie skomplikowane, jak może się wydawać. Dzisiaj do wyboru mamy szeroką gamę materiałów, które nawet laikowi mogą wytłumaczyć, jak to zrobić. Na start najlepszym wyborem będzie tworzenie gier 2D. To nie takie trudne!

Gry 2D, czyli gry dwuwymiarowe są obecnie bardzo popularne. Chętnie gramy w nie zarówno na komputerach stacjonarnych, jak również na urządzeniach mobilnych, na przykład na smartfonach, tabletach.

Dwuwymiarowe gry, chociaż nie pozwalają bohaterom na poruszanie się w trzech przestrzeniach, mogą być również bardzo wciągające. To między innymi gry przygodowe, gry zręcznościowe, logiczne, gry wyścigowe, a nawet gry fabularne RPG.

Zatem tworzenie gier 2D może być bardzo dobrym wyborem dla osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę w tej właśnie dziedzinie, ponieważ nie jest tak złożone jak gier 3D. Jak zacząć zdobywać wiedzę i umiejętności?

Kursy tworzenia gier 2D


Przyszli game developerzy, którzy chcą rozpocząć tworzenie gier 2D, mają do wyboru szereg ciekawych kursów, które przekazują kompletny zasób informacji potrzebny do ich przygotowywania.

Nowoczesne kursy pozwalające na tworzenie gier są dostępne również w formie on-line, czyli można korzystać z nich przez przeglądarki internetowe lub na urządzeniach mobilnych – smartfonach i tabletach.

Podczas kursów poruszane są między innymi takie tematy jak:
• mechanika tworzenia gier i korzystanie z odpowiednich narzędzi do ich tworzenia,
• tworzenie obiektów, grafik, animacji, efektów specjalnych,
• korzystanie z fizyki oraz dodawanie interakcji,
• implementowanie sztucznej inteligencji,
• tworzenie ruchu kamery,
• przygotowywanie skryptów odpowiedzialnych za generowanie poziomów,
• tworzenie menu w grze.

Niektóre kursy pokazują również, jak krok po kroku stworzyć różne gry komputerowe. Dzięki temu nie przekazują tylko suchej wiedzy, ale również przedstawiają, w jaki sposób można wykorzystać ją w praktyce.

Oczywiście to tylko przykładowy zakres tematów, ponieważ tworzenie gier jest bardziej złożone i w związku z tym pojawia się ich znacznie więcej.

Co po kursie tworzenia gier?


Tworzenie grier 2D to nie tylko kurs, który pokazuje, jak to robić. Po zakończeniu takiego kursu warto nadal rozwijać się we własnym zakresie.

Kursant może, a nawet powinien rozszerzać posiadaną wiedzę oraz umiejętności samodzielnie, by jeszcze lepiej radzić sobie z pojawiającymi się wyzwaniami.

W tym bardzo pomocny będzie również internet, gdzie można znaleźć na forach i innych stronach mnóstwo informacji, które umieszczają tam początkujący i bardziej doświadczeni game developerzy tacy jak http://ifun4all.com/.

Po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia realizacja swoich marzeń będzie jeszcze prostsza!