Skip to content Skip to footer

Tynkowanie tortu – 3 podstawowe błędy

Atrakcyjny tort zawsze będzie pokryty idealnie zamocowaną na nim warstwą pysznego kremu, który otoczy go niczym lekka chmurka. Moment, w którym ten właśnie krem należy umieścić na biszkopcie, bywa jednak najtrudniejszy dla amatorów cukiernictwa. Delikatnie ułatwia go dobra szpachelka do ciasta oraz… wystrzeganie się pewnych podstawowych błędów.

Błąd nr 1 – zła struktura kremu

Jeżeli krem ma zostać idealnie rozłożony na torcie i w torcie, sam w sobie musi mieć odpowiednią strukturę i właściwy poziom wilgotności. Musi być dosłownie idealny. Powinien częściowo przenosić swoją wilgotność na ciasto, ale jednocześnie nie może okazać się zbyt ciężki, gdyż w takim przypadku negatywnie wpłynąłby na ostateczną konstrukcję ciasta i sprawiłby, że biszkopty zaczęłyby opadać.

Na ogół najłatwiejsze w pracy są kremy wykonane na tradycyjnym tłustym (prawdziwym!) maśle. Dużo ciężej posługuje się tymi stworzonymi ze śmietany, które na ogół są niestety zbyt wodniste, przez co potrafią dosłownie spływać z ciasta.

Błąd nr 2 – brak odpowiedniego podparcia

Zanim umieści się na gotowym torcie jakąkolwiek dodatkową warstwę i zacznie się ją rozkładać z pomocą szpachelki do ciasta, wypadałoby ten tort ustabilizować, czyli ustawić na jakimś bezpiecznym podłożu. Podstawą kuchennego wyposażenia każdego cukiernika powinny być różne odmiany podkładek. Najlepiej mieć ich przynajmniej kilka. Muszą one trafić nie tylko pod cały tort, ale często także między jego poszczególne warstwy, aby uniemożliwić im nagłe zapadnięcie.

Dobra podkładka musi być mocna i w miarę gruba, czyli po prostu stabilna. Jeżeli okaże się zbyt wiotka, na pewno nie zdoła zagwarantować tortowi odpowiedniego podparcia, przez co tynkowanie stanie się wprost niemożliwe do przeprowadzenia.

Błąd nr 3 – nieodpowiednie rozłożenie tynku

Z wybranym tynkiem też trzeba nauczyć się pracować. Wymaga to wprawy i sporego doświadczenia. Nawet krem, który zostanie idealnie przygotowany, nie gwarantuje jeszcze idealnego efektu. Najwięcej zależy jednak od tego, w jaki sposób umieści się go na cieście.

Szpachelka do ciasta ułatwia tynkowanie, jednak ona sama w sobie nie stworzy tynku o idealnej grubości. A musi być on na tyle gruby, by zdołał pokryć całą powierzchnię ciasta, a jednocześnie na tyle cienki, by nie zaczął przytłaczać tortu.

Szpachelka do ciasta dostępna jest w ofercieGastrosilesia.pl.