Skip to content Skip to footer

Wędzarnia ogrodowa i jej zastosowanie

W ogrodach coraz częściej można zaobserwować wędzarnie ogrodowe. Obecnie można już kupić gotowe wędzarnie. Wiele osób decyduje się jednak na własnoręczne wykonanie wędzarni. Co warto o niej wiedzieć o jakie ma zastosowanie?

Wędzarnia ogrodowa i jej zastosowanie

Wędzarnia to miejsce, w którym można poddać obróbce termicznej wszelkie mięso, ryby czy warzywa. Oczywiście takie produkty są wędzone. Dym, jaki ulatnia się w wyniku spalania drewna, nadaje produktom spożywczym niezwykle wyrazistego i unikalnego smaku.

Okazuje się również, że jedzenie, które zostaje własnoręcznie uwędzone jest zdecydowanie zdrowsze niż kupowane, gotowe przetwory mięsne czy rybne. Żywność, jaka obecnie znajduje się w sklepach jest bogata w konserwanty i najróżniejsze barwniki. Jedząc wędzone produkty, można mieć pewność co do tego, co się jada.

Z czego składa się wędzarnia ogrodowa

Warto wspomnieć o tym, co wchodzi w skład wędzarni. Otóż jak wiadomo, mogą być one drewniane albo murowane. Jednak i druga sprawdza się idealnie. Różnice dotyczą raczej ceny materiału, który potrzebny jest na jej wykonanie. Drewniane wędzarnie są zdecydowanie droższe, jednak lepiej prezentują się w pięknych ogrodach.

Wędzarnia składa się przede wszystkim z paleniska, w którym to spala się drewno. Konieczny jest tutaj także komin, który odprowadza dym. Materiał, z jakiego wykonany jest komin powinien być odporny na działanie wysokiej temperatury. Oczywiście najważniejszym elementem jest tutaj komora wędzarnicza, w której to umieszcza się żywność przeznaczoną do wędzenia.

Rodzaje wędzarni

Obecnie w wielu sklepach można zakupić gotowe wędzarnie. Jest to rozwiązanie niezwykle wygodne, gdyż nie wymaga żadnego wkładu pracy. Warto jednak zaznaczyć, że takie gotowe wędzarnie są zdecydowanie droższe.

Można tutaj wyróżnić wędzarnie drewniane czy wędzarnie murowane, które najczęściej wykonywane są z czerwonej cegły czy ozdobnego kamienia. Wędzarnie ogrodowe z blachy również cieszą się popularnością, jednak decyduje się na nie mniej osób, gdyż nie wyglądają zbyt elegancko na tle pięknego ogrodu.

Warto zainwestować w budowę czy kupno wędzarni ogrodowej. Taka żywność jest zdecydowanie zdrowsza i przede wszystkim smaczniejsza, dlatego taka inwestycja może wyjść na dobre.

Wędzarnie ogrodowe dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.