Skip to content Skip to footer

Właściwości, walory i sposoby podania sera camembert

Camembert to ser o znanych i cenionych walorach smakowych. Oprócz charakterystycznego smaku i aromatu cechuje się on także wysoką zawartością makroelementów oraz witamin. Ser ten jest produktem cenionym i bardzo popularnym, o czym świadczy fakt, iż serwowany jest w wielu konfiguracjach i stanowi nieodłączny element ogromnej ilości dań.

Czym charakteryzuje się ser camembert?

Camembert to ser o jednolitej konsystencji, sprężystym miąższu i białej lub kremowej barwie. Ma on cienką, delikatną skórkę, na której występują kolonie bakterii. Ser ten ma kształt spłaszczonego cylindra o niewielkich rozmiarach. Zgodnie z tradycją owijany jest w papier lub pergamin i pakowany w drewniane pudełko.

Jego właściwości najbardziej zbliżone są do sera brie, który jest łagodniejszy i najczęściej zawiera więcej tłuszczu, co nadaje mu bardziej kremową konsystencję. Camembert jest bogatym źródłem białka oraz makroelementów takich jak wapń i fosfor. Zawiera on także wiele witamin. W szczególności są to witaminy: A, B2 oraz B12.

Gdzie stosowany jest camembert?

Ser camembert posiada bardzo charakterystyczny, wyrazisty smak. Ze względu na to może być serwowany samodzielnie i nie potrzebuje żadnych dodatków, chociaż często, szczególnie kiedy podaje się go w celach degustacji, towarzyszą mu owoce, orzechy oraz pieczywo lub krakersy.

Camembert najlepiej smakuje kiedy jest chłodny, jednak wiele osób lubi ten ser w wersji smażonej lub grilowanej. Pod wpływem wysokiej temperatury jego miąższ nabiera płynnej konsystencji. Do grillowanego camemberta dobrze pasują dodatki takie jak żurawina lub borówki. Ser camembert często serwowany jest razem z winem – zarówno białym, jak i czerwonym. Stanowi on składnik kanapek i może być serwowany z dżemami lub konfiturami owocowymi oraz miodem.

Czy spożywanie sera może mieć negatywny wpływ na zdrowie?

Chociaż ser camembert bez wątpienia stanowi wartościowy i bardzo smaczny składnik diety, a także jest źródłem wielu witamin oraz makroelementów, podobnie jak inne sery pleśniowe, może on mieć szkodliwy wpływ na zdrowie określonych grup osób.

Ser ten jest produktem wysokokalorycznym, zawierającym kwasy tłuszczowe nasycone a nie zawierającym błonnika. Z tego względu jego spożywanie jest niewskazane dla osób z otyłością lub starających się stracić na wadze. Ze względu na wysoką zawartość sodu i soli może on być szkodliwy dla osób z nadciśnieniem tętniczym. Camembert nie powinien być także spożywany przez kobiety w ciąży oraz osoby z alergią na białko mleka krowiego.