Skip to content Skip to footer

Zalety akumulatorów NIMH

W ostatnim czasie ogromnym uznaniem cieszą się akumulatorki NIMH. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że jest to nowsza wersja baterii niklowo-kadmowych.

Zakup akumulatorów NIMH

W tym artykule wyjaśnimy, jak należy używać akumulatorów NIMH. Akumulatory niklowo-wodorkowe posiadają anodę, która jest stopem metali oraz niklową katodę. W rozmiarach standardowych baterii paluszków występują najbardziej popularne Akumulatorki nimh. Zdecydowanie mniej popularne są ogniwa pryzmatyczne. W klasycznym akumulatorze NIMH już po kilku tygodniach od naładowania wyraźnie spada pojemność.

Wybór akumulatorów

Akumulatory od razu gotowe do użycia są tutaj wyjątkiem. Wysoki stopień naładowania utrzymują nawet po wielu miesiącach. Samorozładowanie nie stanowi większego problemu w przypadku ogniw litowo-jonowych. Przez długi czas od naładowania takie akumulatory pozostają użyteczne. Powszechnie uważane za bezpieczne są akumulatory NIMH. Taki akumulator cechuje się dużą odpornością na przeładowanie oraz przeciążenia. W transporcie ten rodzaj akumulatorów nie jest sklasyfikowany jako towar niebezpieczny.

Nowoczesne ładowarki

Nowoczesne ładowarki i układy do ładowania akumulatorów NIMH wykorzystują efekty reakcji chemicznej, która występuje w końcowej fazie procesu ładowania. Wyhamowany wzrost napięcia jest skutkiem pełnego naładowania i początkowego przeładowania akumulatora. Dodatkowo można zaobserwować bardzo szybki wzrost temperatury ogniwa. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że akumulatory NIMH mają konstrukcję podobną do akumulatorów Ni-Cd. Obydwa akumulatory mogą być stosowane zamiennie, ponieważ ich siła elektromotoryczna jest równa 1.2 V.