Skip to content Skip to footer

Czym charakteryzuje się niewchłanialna nić chirurgiczna?

Niewchłanialne nici chirurgiczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem we współczesnej medycynie, dlatego też tym bardziej warto dowiedzieć się o nich nieco więcej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą wybrać najlepsze nici chirurgiczne, ale niestety nie wiedzą na co zwrócić uwagę.

Niewchłanialne nici – co trzeba wiedzieć?

Nici niewchłanialne najczęściej wykonane są z poliamidu. Nylonowe nici wyróżniają się dużą sztywnością i doskonałą pamięcią skrętu. Na szczególną uwagę zasługuje także niska sprężystość i duża wytrzymałość. Nici chirurgiczne wykorzystywane są przede wszystkim do szycia skóry i powięzi. Dzięki stosunkowo niewielkiej średnicy nici z poliamidu doskonale sprawdzą się w mikrochirurgii, czy też przy szyciu okulistycznym.

Niewchłanialne nici mogą być wykonane także z polipropylenu. Nici tego typu stosowane są przede wszystkim podczas zabiegów sercowo-naczyniowych. Polipropylen jest rewelacyjnym materiałem, który idealnie sprawdzi się w zabiegach plastycznych, okulistycznych i neurochirurgii. Jest to idealne rozwiązanie dla chirurgów, którzy często wykonują wszczepy.

Nietypowe nici chirurgiczne

Nowością na rynku jest Nić chirurgiczna z polifluorku winylidenu. Jest to bardzo giętki i odporny na rozciąganie materiał. Największym atutem jest rewelacyjna wytrzymałość węzła zwłaszcza podczas długiego okresu gojenia się rany. Nici z polifluorku winylidenu doskonale sprawdzą się w kardiochirurgii dziecięcej i chirurgii plastycznej.

W ostatnim czasie coraz większą popularność zdobywa syntetyczne multifilamenty, które w zależności od potrzeb mogą być barwione i transparentne niebarwione. Wielu producentów nić chirurgiczną powleka teflonem albo silikonem, dzięki czemu znacząco zwiększa się łatwość pasażu.

Grubość ma znaczenie

Aby wybrać odpowiednią nić chirurgiczną należy zwrócić uwagę oczywiście na jej grubość. Jak łatwo się domyślić nić chirurgiczna powinna być jak najmniejsza. Doświadczony chirurg powinien dokonać oceny siły tkanek oraz wybrać minimalną ilość szwów. Kluczem do sukcesu jest tak naprawdę to, aby przy zużyciu najmniejszego materiału szewnego zapewnić maksymalne podtrzymanie linii szycia. Większość producentów posługuje się miarą USP, dzięki której bez problemu można wybrać odpowiednią grubość nici.