Skip to content Skip to footer

Alkomaty policyjne – zastosowanie

Bezpieczeństwo na drodze jest niezwykle ważne, dlatego jeśli kierowca nie jest pewny co do swojego stanu umysłu, powinien kategorycznie zrezygnować z prowadzenia auta. Oczywiście istnieje możliwość przebadania się na stacjach, na których można zakupić tak zwane jednorazowe alkotesty. Jednak lepiej jest mieć w domu alkomat, który pokazuje dokładniejszy wynik.

Alkomaty i ich zastosowanie

Jak wiadomo, te urządzenia mają jeden cel. Przede wszystkim pomagają określić zawartość alkoholu we krwi. Wystarczy bowiem chuchnąć w odpowiedni otwór i poczekać kilka sekund na podanie wyniku. Takie alkomaty nie są wyjątkowo drogie. Oczywiście warto zwracać na jakość i cenę produktu, która sugeruje o dokładności wykonywanych pomiarów. Czym jednak są alkomaty policyjne? Czy bardzo różnią się od tych standardowych?

Alkomaty profesjonalne- alkomaty policyjne

Chyba żaden kierowca nie lubi bliskich spotkań z małymi, żółtymi urządzeniami, jakimi są alkomaty policyjne. Ten profesjonalny sprzęt w bardzo szybkim czasie i bardzo dokładnie bada zawartość alkoholu we krwi kierowcy. To od tego badania zależy uzyskanie mandatu. Co warto wiedzieć o tych urządzeniach? Otóż jest to drogi sprzęt, którego cena może niekiedy dochodzić nawet do kilku tysięcy złotych. Jednak cena jest tutaj wyznacznikiem dokładności, gdyż alkomaty profesjonalne praktycznie się nie mylą. Są one głównie produkowane i używane przez firmy i służby policyjne. Wraz z ich zakupem można także prosić o tak zwane świadectwo wzorcowania. Taki dokument oferują praktycznie wszystkie firmy, które sprzedają tego typu alkomaty. Jest to sprzęt bezdotykowy. Oznacza to, że kierowca nie musi dotykać ustami plastiku obudowy alkomatu. Jest to bardzo przydatne, gdyż w przeciwnym razie przenoszona byłaby ogromna ilość zarazków. Takie alkomaty można zakupić na wielu stronach internetowych. Jednak należy być ostrożnym i uważać, aby nie natknąć się na produkt niecertyfikowany. Jeśli już pojawia się chęć zakupu alkomatu do użytku domowego, to można także zainteresować się tańszymi urządzeniami, które również świetnie się sprawdzają.

Wart jest zadbać o wspólne bezpieczeństwo na drodze. Po wypiciu dużej ilości alkoholu dobrze jest wykonać szybki test alkomatem, który pokaże, czy kierowca powinien wsiadać za kierownicę pojazdu, czy jednak zrezygnować z tego pomysłu.