Skip to content Skip to footer

Co w oknie piszczy? Czyli konstrukcja okien przesuwnych

Okna przesuwne są z pewnością bardzo efektywne ze względu na duże gabaryty, jakimi często się odznaczają. Wielu inwestorów jednak, którzy rozpatrują montaż takiej stolarki, zastanawia się nad ich funkcjonalnością. Czy ościeżnice, które są sporych rozmiarów spełniają wszystkie wymagania ekonomiczne i utrzymują ciepło w podobnej jakości jak standardowe okucia?

Okna w życiu codziennym

Ukośno-przesuwne drzwi z PCV, zwane potocznie HST zyskują coraz większą popularność, zwłaszcza w nowym budownictwie, charakteryzującym się otwartymi, loftowymi przestrzeniami. Życie domowników często przenoszone jest na taras lub do ogrodów zimowych, dlatego komunikacja między pokojem użytkowym, a zewnętrzną przestrzenią powinna być płynna i niezaburzana. Okna przesuwne są dobrym rozwiązaniem ze względu na duże rozmiary, które łatwo otworzyć, a także niskie progi lub ich całkowity brak.

O funkcjonalności mówi konstrukcja

O jakości okna często świadczy jego konstrukcja, a konkretniej kształtowniki, które powinny być zaprojektowane i stworzone tak, aby profil okienny spełniał wszystkie wymagania przenikalności ciepła, termoizolacji, a także zabezpieczeń przeciwwłamaniowych. Producenci, specjalizujący się w sprzedaży okien przesuwnych oferują tak skonstruowane kształtowniki, gdzie liczba komór, oraz samo ich rozmieszczenie zapewniają zarówno swobodny przepływ powietrza, uniemożliwiający powstawanie wilgoci, jak i solidną barierę przed nadmiernym zużyciem ciepła, pochodzącym z ogrzewanego budynku.

Specyfika gabarytu

Odpowiednia szczelność okien przesuwnych pochodzi z mechanizmów, które je tworzą. Należą do nich przede wszystkim układ nakładających się na siebie zaczepów, wyposażonych w system uszczelek. Dzięki temu okucia, które znajdują się w pozycji zamkniętej spełniają wszystkie normy przepuszczalności ciepła i gwarantują zachowanie termoizolacji o każdej porze roku. Solidna konstrukcja jest niezbędna ze względu nie tylko na ergonomię gospodarstwa. Duży gabaryt okien, oraz ich waga muszą być utrzymywane przez mocne okucia, dlatego systemy, tworzone przez konstruktorów i producentów powinny spełniać wszystkie wymagania i dostosowywać mechanizmy do wielkości okien.

Okna przesuwne są z pewnością urokliwym elementem budynków, który zwraca na siebie uwagę, zdobiąc elewację murów, a ich funkcjonalność zyskuje sobie coraz szersze grono zainteresowanych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm