Skip to content Skip to footer

Czy przetwórstwo owocowo warzywne jest opłacalne?

Według najnowszych danych Polska jest szóstym największym producentem owoców i warzyw w Unii Europejskiej. Głównym motorem napędowym rozwoju polskiego przetwórstwa owoców i warzyw jest oczywiście rosnący eksport.

Jak wygląda polski sektor przetwórstwa owocowo warzywnego?

Przetwórstwo owocowo warzywne w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie. Polskie zakłady napędza nie tylko wspomniany powyżej eksport, ale również nieustannie powiększająca się baza surowcowa. Warto wspomnieć o tym, że Polska jest największym w Europie eksporterem zagęszczonego soku jabłkowego oraz owoców mrożonych.

Polskie firmy coraz częściej eksportują nie tylko mrożonki, ale również świeże owoce oraz grzyby. Przetwórstwo owocowo warzywne w Polsce rozwija się w bardzo szybkim tempie także dzięki temu, że systematycznie wzrasta konsumpcja mrożonek warzywnych w kraju. Z miesiąca na miesiąc coraz więcej przedsiębiorców prowadzi uprawy warzyw z myślą o przeznaczeniu na przetwórstwo.

Eksport nie tylko w UE

Głównym rynkiem zbytu dla polskich przedsiębiorców są oczywiście kraje Unii Europejskiej. Warto jednak wspomnieć o tym, że wiele wyrobów sprzedawanych jest także do Rosji. Praktycznie na całym świecie panuje moda na zdrowe odżywianie i aktywny tryb życia, dlatego też przetworzone warzywa i owoce cieszą się tak dużym zainteresowaniem

W Polsce systematycznie wzrasta spożycie warzyw i grzybów mrożonych. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku różnorodnych przetworów warzywnych i soków. Wzrost spożycia można zaobserwować także w przypadku owoców suszonych, nasion i orzechów. Obniżające się spożycie pieczywa ma jednak negatywny wpływ na konsumpcję dżemów i marmolad.

Zakłady przetwórstwa owocowo warzywnego, aby utrzymać się na rynku muszą na bieżąco podążać nie tylko za krajowymi, ale również zagranicznymi trendami. Produkcja przetworów warzywnych ulega systematycznej zmianie. Ogólnie można zaobserwować wzrost produkcji przetworów warzywnych, konserw, mrożonek i sosów pomidorowych. Model przetwórstwa w Polsce coraz bardziej zbliża się do modelu funkcjonującego w wielu krajach zachodnich.