Skip to content Skip to footer

Czy warto zainwestować w palety plastikowe?

Palety plastikowe są coraz bardziej powszechne, możemy spotkać je w każdej branży. Jednak w dalszym ciągu większość obstaje przy tradycyjnych drewnianych paletach. Jakie mają zalety i wady plastikowe palety? Czy warto zamienić palety drewniane na plastikowe?

Trwałość

Pierwszą zaletą palet plastikowych jest ich trwałość. Nie występują odpryski drewna, jak ma to miejsce w przypadku palet drewnianych. Możemy przenosić na niej do 6000 kilogramów, bez obawy o uszkodzenie.Produktom zapewniona jest odpowiednia stabilność, nie grozi im uszkodzenie. Są one dużo trwalsze niż palety drewniane. Możemy korzystać z nich 10 lat lub dłużej. Z powodzeniem możemy korzystać z nich wiele lat i nie widać po nich śladu użytkowania. Palety drewniane ulegają uszkodzeniu dużo szybciej. Nie trzeba palety plastikowej naprawiać za pomocą młotka. Poza tym paleta plastikowa jest lżejsza i dużo łatwiej ją przenosić. Ponadto materiał z palet plastikowych można w całości przetworzyć. Ze zużytych palet plastikowych mogą powstać nowe.

Inne zalety palet plastikowych

Palety plastikowe są łatwe w utrzymaniu czystości. Możemy je zdezynfekować i umyć bez żadnych problemów. Sprawia to, że znajdują szerokie zastosowanie w branży spożywczej. Istnieją też palety plastikowe higieniczne o całkowicie zamkniętej powierzchni. Są też bardzo odporne na substancje niszczące takie jak, różnego rodzaju kwasy, zasady czy alkohole. Palet plastikowych nie trzeba poddawać specjalnej obróbce termicznej lub chemicznej, aby nadawały się do kontaktu z żywnością- wystarczy je umyć.

Kolejną zaletą jest to, że są one bardzo bezpieczne w użyciu, ponieważ nie mają gwoździ i drzazg. Towar dzięki temu jest bezpieczniejszy i nie ulega uszkodzeniu. Mają również zastosowanie w każdych warunkach klimatycznych. Bez problemu są przystosowane do bardzo wysokich, jak i niskich temperatur. Palety plastikowe są również łatwe w produkcji, zazwyczaj niespotykane są przerwy w dostawie ze względu na brak surowca, z którego są wykonane. Nie potrzebują one obróbki ani dodatkowego przygotowania, jeśli chodzi o transport.

Która paleta jest tańsza w użyciu – paleta plastikowa czy drewniana?

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Koszt zakupu palety plastikowej jest znacznie wyższy. Jednak koszt ten zwraca się w przeciągu użytkowania, ponieważ plastikowe egzemplarze są trwalsze i nie trzeba ich naprawiać. Każdy sam musi ocenić, która z palet w jego wypadku będzie odpowiednia.