Skip to content Skip to footer

Do czego używana jest pianka polietylenowa?

Polietylen to materiał, który znajduje szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. To niezwykle lekkie i wytrzymałe tworzywo stosuje się między innymi przy produkcji opakowań, a także różnego rodzaju pianek zabezpieczających.

Polietylen – zastosowanie

Polietylen to tworzywo występujące pod różnymi postaciami – właściwości danego rodzaju polietylenu zależą od warunków przeprowadzania reakcji chemicznej takich jak ciśnienie czy temperatura.

Do często wykorzystywanych rodzajów polietylenu można zaliczyć między innymi LDPE, czyli polietylen niskiej gęstości, który jest przezroczysty, giętki i miękki oraz mało odporny na wysokie temperatury. Ten rodzaj polietylenu wykorzystuje się głównie przy produkcji powłok przewodów i kartonowych pojemników na mleko, a także różnego rodzaju toreb.

Innym rodzajem polietylenu jest tak zwany PEX, czyli polietylen sieciowany, który stosuje się przy produkcji rur i różnego typu izolacji. Jego cechą charakterystyczną jest odwracalność termoplastyczna.

Właściwości i zastosowanie pianki polietylenowej

Pianka polietylenowa znajduje szereg różnorodnych zastosowań. Bardzo często wykorzystuje się ją między innymi do zabezpieczania i przewozu towarów. Pianka polietylenowa jest doskonałą alternatywą dla mniej trwałych opakowań kartonowych, chroniąc nie tylko przed zabrudzeniem czy wilgocią, ale także przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi.

Dodatkowo pianka techniczna, dzięki swym wyjątkowym właściwościom termoizolacyjnym, znajduje zastosowanie także w budownictwie. Pianka w rolce jest stosowana między innymi jako uszczelnienie dachu czy wszelkich przestrzeni narażonych na szybką i znaczną utratę ciepła. Właściwości izolacyjne pianki czynią z niej także idealne tworzywo do wypełniania kanałów wentylacyjnych czy klimatyzacyjnych. Pianka polietylenowa bywa stosowana również jako materiał izolacyjny w różnego typu instalacjach, w tym instalacji elektrycznej.

Zalety używania pianki polietylenowej

Pianka w rolce, oprócz niezwykle atrakcyjnej ceny, posiada szereg innych zalet. Do jednej z nich należy między innymi łatwość obróbki materiału, która ułatwia dopasowanie parametrów produktu do wymagań konkretnego klienta – producenci oferują różne grubości i szerokości pianki, co pozwala na dobór idealnie dopasowanego produktu.

Poza tym pianki w rolce cechują się niewielką wagą i sporą wytrzymałością, co znacznie ułatwia ich transport i magazynowanie. Pianka polietylenowa charakteryzuje się także trudnopalnością i wysoką odpornością na działanie promieni słonecznych – cechy te gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa składowania i użytkowania pianki.