Skip to content Skip to footer

Ekran dotykowy oporowy czy pojemnościowy – co wybrać?

Wyświetlacze dotykowe wykorzystywane są praktycznie w każdym nowoczesnym smartfonie. Producencie rozwijają obecnie ekrany oporowe i pojemnościowe. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie wybrać odpowiedni model.

Wyświetlacz dotykowy oporowy a pojemnościowy

W dzisiejszych czasach producenci urządzeń mobilnych korzystają z obu powyżej wymienionych technologii. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że nawet przy tańszych modelach standardem stają się ekrany pojemnościowe.

Klasyczny wyświetlacz dotykowy oporowy składa się z dwóch warstw. Gdy pomiędzy poszczególnymi warstwami dojdzie do nacisku, to pojawią się zmiany w oporze elektrycznym, dzięki czemu można rozpoznać dokładne współrzędne dotkniętego punktu na ekranie.

Bardziej zaawansowane są ekrany pojemnościowe, które reagują nawet na bardzo subtelny dotyk. Opisywana technologia korzysta ze zmian w polu elektrostatycznym, które następuje dokładnie w miejscu dotknięcia ekranu.

Rozdzielczość ma znaczenie

Jednym z najważniejszych parametrów ekranów smartfonów jest oczywiście rozdzielczość. Mowa tutaj o liczbie pikseli, które mieszczą się na danym ekranie w poziomie i pionie. W dużej mierze to właśnie od tego elementu zależy ile kolorów będzie w stanie zauważyć ludzkie oko.

Oprócz rozdzielczości warto zwrócić uwagę także na technologię, która użyta została przy produkcji sprzętu. W dzisiejszych czasach bardzo mocno rozwijana jest nie tylko technologię Super Sensitive Touch, ale również technologia haptyczna, technologia Finger Sense, czy też elastyczne wyświetlacze.

Ekran dotykowy SAW

Wyświetlacz dotykowy SAW (ang. surface acoustic wave) wykorzystuje efekt akustycznych fali powierzchniowych. Dzięki tej technologii można uniknąć problemów związanych z ograniczeniami w przepuszczalności światła w poszczególnych panelach rezystancyjnych. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że użytkownicy urządzeń mobilnych mogą liczyć na dość wysoki poziom jasności oraz niesamowitą czytelność ekranu dotykowego.

Ekrany z falą powierzchniową wykorzystywane są nie tylko w nowoczesnych wyświetlaczach LCD. Opisywana technologia coraz częściej wykorzystywana jest także w terminalach kasowych, kioskach informacyjnych, czy popularnych bankomatach.

Wyświetlacze dotykowe dostępne są w ofercie Unisystem.