Skip to content Skip to footer

Kupujemy pierwsze struny do gitary

Rozpoczęcie przygody z graniem na gitarze nie jest łatwym zadaniem. Przyszłego gitarzystę czeka nie tylko wiele godzin żmudnego uczenia się chwytów i technik gry, lecz również konieczność głębokiego wejścia w świat gitar, oraz niezbędnego do nich osprzętu. A jednym z najbardziej problematycznych elementów jest z całą pewnością struna do gitary. W czym tkwi trudność i dlaczego jest to tak ważny element?

Dlaczego struna gitarowa jest ważna i jak ją wybrać?

Dlaczego struny to tak ważny element gitary? Żeby się o tym przekonać, wystarczy tylko wiedzieć, jak gitara działa. Bez strun byłby to zupełnie bezużyteczny kawałek drewna. To właśnie struny powodują, że z instrumentu wydobywają się konkretne rodzaje dźwięków. I to właśnie od strun zależy to, jakiego dany dźwięk będzie charakteru, barwy i stylu. Dlatego tak ważne jest to, żeby używane struny były odpowiednio dobrane.Jakie jednak elementy składowe przyczyniają się do wyboru odpowiedniej struny? Zwracać tu uwagę trzeba przede wszystkim na materiał, z którego dana struna jest wykonana oraz na jej grubość.

Grubość strun

To czy dana struna do gitary będzie z tych cieńszych, czy też z grubszych, wpływa na dwie podstawowe sprawy. Przede wszystkim na łatwość i przyjemność z grania na danym instrumencie, lecz również na to, jak mocny i pełny będzie z niej płynął dźwięk. Im struny cieńsze, tym gra się na nich łatwiej. Z drugiej jednak strony struna grubsza to większa pewność grania i prowadzenia dźwięku, lecz także pełniejszy i bardziej bogaty dźwięk. Dla amatorów przyjmuje się, że najlepsze będą struny typu regular, czyli uśrednione struny, pozwalające oswoić się z gitarą i używaniem strun.

Jaki materiał strun?

Zupełnie innym aspektem wyboru strun jest materiał, z którego są one wykonane. Tu także dużo zależy od tego, jakiego konkretnego rodzaju gitarę się posiada. Jeśli gra się na gitarze elektrycznej, z góry można wykreślić struny nylonowe, ponieważ na takich gitara elektryczna po prostu nie zagra. Tutaj potrzebne są struny metalowe. Dla amatorów poleca się proste struny wykonane z brązu lub ewentualnie z brązu z dodatkiem fosforu. Jeśli natomiast gra się na gitarze klasycznej, najlepszym modelem będą proste struny nylonowe.

Jak często zmieniać struny?

Oczywiście struny nie są elementem trwałym i wymagają częstego wymieniania. Przyjmuje się, że amatorski gitarzysta powinien je wymieniać średnio co około miesiąca.