Skip to content Skip to footer

Kurs czy samodzielna nauka języka angielskiego?

Rozwój technologii przynosi kolejne nowinki dotyczące możliwości nauki języków obcych. Narzędzia cyfrowe poczynając od prostych aplikacji pomagających poszerzyć słownictwo, na botach — nauczycielach kończąc, są dostępne w zasadzie dla każdego użytkownika sieci.

Nauka na kursach

Bardzo szeroka oferta kursów najpopularniejszego języka świata to czasem mnogość szkół i wyborów przyprawiająca o zawrót głowy. Kursy językowe grupowe oraz indywidualne korepetycje można znaleźć w każdym średniej wielkości mieście.Do najpopularniejszych należą kursy prowadzone w niewielkich grupach metodami tradycyjnymi. Prowadza je wykwalifikowani nauczyciele (często native speakerzy) z użyciem podręczników, materiałów audio i video, zazwyczaj w oparciu o program nauczania danej szkoły.

Kurs angielskiego jest dość często oferowany jako benefit dla pracowników. Pracodawcy decydują się finansować w całości lub w części, lekcje języka obcego niejednokrotnie w czasie godzin pracy. Nauczyciele pojawiają się w przedsiębiorstwie, aby prowadzić kurs angielskiego fizycznie dla wybranej grupy, lub grup pracowników. Zdarzają się także zajęcia on-line, a nawet opłacanie przez pracodawców wybranych kursów dostępnych w internecie.

Samodzielna nauka języka

Do samodzielnej nauki języka angielskiego potrzebne są przede wszystkim: samodyscyplina, wytrwałość i rozsądnie rozpisany plan. Ważną kwestią jest odpowiedni wybór aplikacji, słowników, kursów do samodzielnej nauki języka. Z pewnością nie powinno być zbyt wiele tego typu pomocy naukowych. Media społecznościowe, kultura zachodnia na czele z popkulturą tworzone są po angielsku.

Dobrym pomysłem jest ukierunkowanie samoedukacji na tematy interesujące dla nas samych. Korzystanie z youtube, oglądanie filmów z angielskimi napisami, słuchanie anglojęzycznego radia — to tylko kilka z najbardziej efektywnych sposobów nauki. Warto zainteresować się platformami oferującymi możliwość wymiany językowej (np.: uczenia się angielskiego w zamian za uczenie polskiego innej osoby) takich jak Tandem lub Italkie.

Zajęcia w grupie czy nauka samodzielna?

Wybór: kurs angielskiego czy indywidualna nauka języka nie musi być podjęty na zawsze. W zależności od szybkości przyswajania wiedzy oraz poziomu znajomości języka można płynnie przechodzić od jednej do drugiej opcji. Obie możliwości są warte rozważenia i wypróbowania.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy International House Wrocław.