Skip to content Skip to footer

Na czym polega praca opiekunki osób starszych?

Kraje europejskie charakteryzuje tak zwane, starzenie się społeczeństwa. Z każdym rokiem przybywa osób starszych, które wymagają pomocy i specjalistycznego leczenia. Niestety, okazuje się, że brakuje personelu, który zapewniłby odpowiednią opiekę seniorom.

Jakie cechy charakteru powinna mieć dobra opiekunka?

Wiele państw, zwłaszcza na zachodzie Europy, poszukuje pracowników poza granicami swojego kraju. Praca opiekunki w Niemczech bez języka, jest dostępna również dla polskich kobiet. Właściwa opieka nad seniorem wymaga, posiadania odpowiednich cech charakteru. Przede wszystkim opiekunka, musi być przyjazną osobą, nastawioną na zrozumienie problemów podopiecznego.

Choroba i podeszły wiek są dla pacjenta bardzo dużym stresem. Bezsilność i niemoc, są największym wrogiem schorowanych osób, dlatego opieka nad nimi wymaga ponadprzeciętnej wrażliwości. Odpowiedzialność, to kolejna pożądana cecha w tym zawodzie. Starszy, chory człowiek jest całkowicie zdany na pomoc drugiej osoby. Opiekunka musi pamiętać o podaniu leku i o jego odpowiedniej dawce. Musi dbać o czystość wokół pacjenta i być wyczulana na rzeczy, o których starsza osoba sama nie poinformuje.

Zadania osoby sprawującej opiekę nad seniorem

Decydując się na pracę w Niemczech bez znajomości języka, trzeba z ogromną życzliwością podchodzić do starszej osoby. Często będzie to pacjent leżący, przy którym trzeba zrobić wszystkie czynności dotyczące higieny. Od prawidłowego wykonywania tych czynności, będzie zależał fizyczny i psychiczny stan chorego.

Praca opiekunki w Niemczech bez języka, to także obowiązek robienia zakupów i szykowania posiłków. Bardzo często chory jest na specjalnej diecie, przygotowanej przez specjalistę. Opiekunka musi bezwzględnie przestrzegać wszystkich wytycznych zleconych przez dietetyka. Wspólne mieszkanie z chorym, wiąże się również z koniecznością sprzątania, prania i prasowania bielizny. Starsza osoba musi czuć się komfortowo i przebywać w zadbanym otoczeniu. Obowiązkowe jest codzienne wietrzenie pokoju i zmiana pościeli.

Plan dnia podczas pobytu w domu chorego

Sprawowanie opieki nad osobą leżącą, to bardzo ciężka praca. Warto pamiętać o tym, aby odpowiednio zaplanować dzień i uniknąć niepotrzebnego stresu, czy pośpiechu. Zazwyczaj przy opiece nad bardzo ciężko chorym pacjentem, opiekunki wymieniają się po kilkugodzinnych dyżurach. Przerwa w opiece to okazja, aby praca opiekunki w niemczech bez języka, została połączona z nauką niemieckiego lub na poznanie okolicznych atrakcji turystycznych.