Skip to content Skip to footer

Nadanie paczki – porady

Wysyłanie paczek to dziś powszechna sprawa. Wiele osób ma jednak obawy, czy ich przesyłka bezpiecznie trafi do rąk adresata. Warto zatem prześledzić kilka porad – dzięki nim nadanie paczki będzie prostsze.

Nadanie paczki kurierem – gdzie?

Pierwszym etapem nadawania paczki jest obranie sposobu jej wysyłki. Dziś możliwości w tym zakresie jest znacznie więcej niż dawniej, gdy w grę wchodziła jedynie poczta. Obecnie lepszym, szybszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie nadanie paczki kurierem. Można to zrobić, zamawiając odbiór przesyłki z domu, by powędrowała wprost do adresata. Inną opcją jest punkt nadawania paczek. Wystarczy wejść do sieci i znaleźć tego typu miejsce w najbardziej dogodnej lokalizacji, czyli np. w pobliżu domu czy pracy. Punkt nadawania paczek bardzo często uruchamiany jest w znanych supermarketach, sklepach, salonach z prasą, kawiarniach czy kioskach, dlatego z reguły bardzo łatwo i szybko można do nich dotrzeć. Inną formą wysyłki są także paczkomaty. Ich lista również umieszczona jest w internecie na stronie firmy kurierskiej.

Przygotowanie paczki do nadania

Mając wybranego dostawcę, należy przejrzeć regulamin nadawania paczek. Warto sprawdzić, czy przesyłana rzecz nie znajduje się na tzw. zakazanej liście oraz upewnić się, jakie gabaryty są dopuszczalne w danej opcji wysyłki. Przedmiot należy też oczywiście dobrze zapakować (w pudełko lub foliową kopertę) – tak, aby nie uległ uszkodzeniu. W wielu wypadkach konieczne będzie użycie specjalnych wypełniaczy ochronnych, czyli np. styropianu, gąbek, folii bąbelkowej itp. Całość trzeba także szczelnie zamknąć i dobrze zakleić. Nadanie paczki wymaga od nadawcy szczególnej dbałości o takie kwestie. W przeciwnym razie kurier może odmówić przyjęcia przesyłki.

O czym pamiętać?

Samo zapakowanie paczki to nie wszystko. Trzeba jeszcze dopełnić formalności. Mamy tu na myśli wypełnienie dokumentu, jakim jest list przewozowy, który można pobrać i wydrukować ze strony internetowej firmy kurierskiej. Należy też uważnie wpisać wszystkie niezbędne dane – zwłaszcza adres odbiorcy i nadawcy. Nie można zapomnieć również o informacjach dotyczących samej przesyłki. Chodzi tu przede wszystkim o jej gabaryty. Przy okazji warto dodać, że wielkość i waga paczki to jedne z głównych czynników, które wpływają na koszt nadania. Przed skorzystaniem z usługi warto zatem zapoznać się z dokładnym cennikiem danej firmy.