Skip to content Skip to footer

Pedalboard: co to jest i do czego służy?

Pedalboardy to sprzęt, który jest znany każdemu muzykowi. Nie ma osoby, która nie posiadałaby go w swoim domowym asortymencie. Jest to jeden z kluczowych elementów efektów gitarowych, dlatego też warto pomyśleć o jego zakupie.

Pedalboard: co to jest?

Pedalboard to – najprościej mówiąc – skrzynia, w której gitarzyści przechowują różnego rodzaju efekty gitarowe. Co ważne, najczęściej jest on skonstruowany w taki sposób, aby muzyk przed graniem nie musiał wyciągać z niego wszystkich efektów, a jedynie zdjął pokrywę.

Nazwa „pedalboard” to płyta z dwoma uchwytami. Metalowe uchwyty pozwalają na łatwe zarówno wkładanie, jak i wyjmowanie go. Najczęściej używając wspomnianego słowa, określa się nim cały futerał przeznaczony na efekty gitarowe. Niestety, skrzynia zewnętrzna nie jest w rzeczywistości pedalboardem. Ma ona za zadanie przede wszystkim chronić właściwy sprzęt oraz znajdujące się w nim zasilacze okablowania czy różnego rodzaju inne urządzenia.

Rodzaje pedalboardów

Pedalboard można podzielić zasadniczo – jak już wspomniano – na dwa rodzaje, to jest:
– skrzynia ochraniająca z wyjmowaną płytą z efektami;
– skrzynia właściwa, bez ochraniacza.

Wspomniana walizka najczęściej jest aluminiowa lub też metalowa. Zwykle zamyka się ją na kluczyk, a płyta jest wykonana z najwyższej jakości płyty ze sklejki z metalowymi uchwytami.

Płyta, do której mocowane są efekty, musi być przede wszystkim masywna. Ponadto, powinna znosić, przysłowiowo mówiąc, cały ciężar skrzynki transportowej. W przypadku pedalboardów z odejmowaną głębszą częścią skrzyni, płyt tych nie ma, ponieważ to dno skrzyni pełni rolę wspomnianego pedalboardu.

Pedalboard sklep: gdzie kupić?

W przypadku kupna takiego sprzętu, jak właśnie pedalboard sklep muzyczne, jak i internetowe oferują tego typu skrzynie w nie tylko dobrej cenie, ale również wykonane z najwyższą uwagą. Charakteryzują się one przede wszystkim doskonałą wytrzymałością, a także wysokiej jakości materiałami. Oprócz tego, sprzęt tego typu jest w sklepach najczęściej oferowany w różnorodnych wymiarach, dlatego też każdy muzyk może znaleźć dla siebie idealną skrzynię.

Pedalboardy – dla zainteresowanych – można również wykonać samodzielnie. Wystarczy jedynie trochę motywacji.