Skip to content Skip to footer

Wybór, zakup i pielęgnacja skórzanych sandałów

Jednym z najpopularniejszych rodzajów butów letnich są sandały damskie skórzane. Oferta takiego obuwia jest niezwykle szeroka. Jak wybrać odpowiedni model? Gdzie dokonać zakupu? Jak czyścić i dbać o sandały ze skóry?

Wybieramy sandały

Mając przed oczami ilość butów, często nie wiadomo, na które się zdecydować. Kryterium wyboru jest przede wszystkim indywidualny styl i gust, ale sandały muszą być też właściwie dobrane do okazji. Buty, w których chcemy odbywać długie, piesze wycieczki w czasie urlopu nie sprawdzą się przecież na weselu czy spotkaniu biznesowym. Skórzane damskie sandały, które mają służyć na co dzień lub w podczas aktywności fizycznych, powinny mieć grubsze paski i płaską podeszwę. Z kolei na ważniejsze, oficjalne okazje niezbędne są wersje eleganckie z obcasem.

Sam fason czy kolor butów to oczywiście nie wszystko. Wybierając sandały, musimy zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni rozmiar. W sklepie warto przymierzyć kilka wersji, a w razie wątpliwości poprosić o pomoc sprzedawcę. Na pewno nie należy kupować „na oko”, ponieważ u każdego producenta mogą występować różnice w rozmiarach poszczególnych modeli sandałów ze skóry. Warto też pamiętać, że nie chodzi tu jedynie o długość wkładki, ale również o wysokość czy kształt podeszwy.

Zakup – stacjonarnie czy online?

Przez długie lata kupowanie butów wiązało się z koniecznością wizyty w sklepie obuwniczym. Dziś jednak mamy inne rozwiązanie, czyli e-zakupy. Sklepy online oferują szeroką gamę modeli, co pozwala znaleźć idealne sandały damskie ze skóry. Problem pojawia się jedynie przy wyborze rozmiaru. Na szczęście większość sklepów internetowych szczegółowo opisuje swoje produkty, umieszczając parametry, takie jak długość wkładki, wysokość obcasów itp.

Osoby, które mimo to zamówiły za małe lub za duże buty, mogą towar zwrócić lub wymienić na odpowiedni. Przy zakupie sandałów atutem sklepów internetowych są także częste wyprzedaże, bardziej atrakcyjne ceny i większy wybór. W każdej chwili można oczywiście udać się też do tradycyjnego punktu. Podczas zakupów w stacjonarnym sklepie obuwniczym mamy możliwość dokładniejszego obejrzenia towaru i dopasowania go do swoich stóp.

Sandały damskie skórzane – jak dbać?

Jeśli wybraliśmy już odpowiedni model sandałów, warto wiedzieć, jak o nie dbać. Skóra to naturalny rodzaj materiału, który ma swoje wymagania. Spełniając je, mamy pewność, że buty zachowają dobry stan i będą służyły dłuższy czas. Czyszczenie sandałów damskich skórzanych powinno odbywać się za pomocą delikatnej szczotki z miękkim włosiem, wilgotnej szmatki lub specjalnej gąbki.

W trakcie użytkowania obuwia ze skóry trzeba też systematycznie je impregnować. Można to robić, stosując np. pastę z woskiem lub odpowiedni preparat w płynie bądź spreju. Pielęgnacja sandałów skórzanych zapewni im ochronę przed zniszczeniem, odpowiedni kolor i błysk.