Skip to content Skip to footer

Popularność nadruków sublimacyjnych

Pojawiające się na ubraniach kolorowe nadruki mogą znacznie zmienić ich wygląd. Zwykła odzież jest niekiedy szara i nudna, nie pozwala wyróżnić się w tłumie. Podkreślenie czyjejś indywidualności nadrukiem stało się proste i coraz więcej osób decyduje się a to na zakup ubrań z nadrukami gotowymi, a to na stworzenie czegoś własnego. Warto zastanowić się nad nadrukami sublimacyjnymi, które są bardzo trwałe.

Jak wyglądają nadruki sublimacyjne?

Odzież, która została przygotowana przy użyciu metody druku sublimacyjnego, może być dość łatwa do rozpoznania. Nadruk wygląda bardzo ładnie, jest czysty i wyraźny. Za taki stan rzeczy odpowiada sublimacja druk tą metodą bowiem jest realizowany tak, by przemieścić cząsteczki farby wewnątrz tkaniny. Są w ten sposób utrwalane, ale nie tracą swojej intensywnej barwy. Druk sublimacyjny musi być jednak realizowany w drukarniach dysponujących odpowiednim wyposażeniem. Przeciętna drukarnia może sobie z tym nie poradzić, tak samo nie ma jeszcze domowych drukarek umożliwiających samodzielne tworzenie atrakcyjnych nadruków.

Specyfika metody i co jest do niej potrzebne?

Nadruk sublimacyjny można stworzyć w drukarni, która posiada m.in. prasę termotransferową. Urządzenie zapewnia możliwość przeniesienia cząsteczek barwnika w głąb włókien tkaniny poprzez odpowiednią zmianę stanu fizycznego. Podczas poddania barwnika i tkaniny działaniu wysokiej temperatury używa się też specjalnego papieru, na którym przygotowany został rysunek czy napis. Nadruk sublimacyjny nie ma poza tym żadnych dodatkowych ograniczeń. Warto jednak postarać się, by wykonaniem zajęła się profesjonalna drukarnia. Na jakość wydruku wpływa poprawne przeprowadzenie procesu i oczywiście to, jakiego rodzaju farby i akcesoria zostaną użyte.

Dlaczego warto drukować tą metodą?

W porównaniu do innych metod, technologia druku sublimacyjnego pozwala przez lata cieszyć się trwałymi kolorami odzieży. Nic nie obłazi ani nie odpada, jak zdarzało się np. przy tańszych sposobach nadruku „na gorąco”. Właśnie w ten sposób działa sublimacja druk wykonywany za pomocą specjalnej prasy i odpowiedniego papieru dociera pod górną częścią tkaniny i tym samym chroniony jest przed wieloma czynnikami zewnętrznymi. Barwnik jest uodporniony na pranie, czyszczenie z zewnątrz, intensywne noszenie itd.