Skip to content Skip to footer

Rozmowa w sprawie pracy – jaki strój zapewni sukces?

Rozmowa w sprawie pracy to specyficzna sytuacja, w przypadku której na dobrym wyglądzie można dużo zyskać. Niestety, przez wybór stroju nieadekwatnego do okazji możliwe jest wywarcie negatywnego wrażenia, którego zatarcie może okazać się niemożliwe. Również mężczyźni powinni dołożyć wszelkich starań w zakresie ubioru na takie spotkanie.

Czy garnitur jest konieczny?

Klasyczne zalecenia dotyczące męskiej elegancji nakazują założenie garnituru we wszystkich formalnych sytuacjach – wlicza się w niej również rozmowa w sprawie pracy. Obecnie jednak ta decyzja przestała być już prosta i jednoznaczna. Wszystko zależy od sytuacji i charakteru danej rozmowy, a także natury pracy, do jakiej się kandyduje.

Garnitur warto wybrać przede wszystkim na rozmowę, która dotyczy pracy na kierowniczych stanowiskach, jak również w zawodach, które wiążą się z reprezentowaniem danej firmy na zewnątrz. Dobry producent odzieży męskiej będzie mieć w swojej ofercie szeroki wybór garniturów, które świetnie sprawdzą się również w okolicznościach rozmowy rekrutacyjnej.

Jeżeli nie garnitur, to co?

Warto pamiętać, iż istnieją również zawody, w których wrażenie, wywołane formalnością garnituru, może znacząco pomniejszyć szanse kandydata. Ta sprawa podnoszona jest często w związku z nowymi start-upami z branży IT – ich headhunterzy zwracają uwagę przede wszystkim na osoby kreatywne, myślące nieszablonowo, także w ubiorze poszukując oznak wyłamania się z tłumu.

Dobrym pomysłem może być założenie stroju na pół eleganckiego, a na pół codziennego – smart casual to koncepcja, która robi coraz większą furorę w środowiskach biznesowych. Tego typu zestawem może być na przykład marynarka założona do zwyczajnych oraz koszuli bez krawata, lub też sweter w połączeniu z garniturowymi spodniami. Prawie każdy producent odzieży męskiej ma w swojej ofercie zestawy łączące w sobie styl luźny i formalny, które mogą tu być pomocne.

Czy casual wear to dobry pomysł?

W niektórych sytuacjach najlepszym pomysłem jest założenie na siebie codziennego stroju, a elegancja nie jest do niczego potrzebna lub nawet wskazana. Zbyt dopracowany strój nie będzie wskazany w przypadku rozmowy dotyczącej dodatkowej pracy dla studenta w sklepie, czy pracy dla robotnika budowlanego.

Producenci odzieży męskiej dostarczają współcześnie wystarczającego wyboru ubrań, żeby można było sięgnąć po coś odpowiedniego na każdą okazję. Nieformalny ubiór nie znaczy jednak nigdy niestaranny czy wręcz niechlujny. Zawsze warto zadbać o odpowiednią prezencję, niezależnie od wyborów stylistycznych.