Skip to content Skip to footer

Skok w prezencie

Często zdarza się, że nie macie żadnego pomysłu na oryginalny prezent. Warto wtedy zastanowić się nad nietypowymi podarunkami. Bardzo ciekawym prezentem może być skok ze spadochronem. Podpowiadamy, gdzie można taki skok wykupić i jakie warunki trzeba spełniać.

Dlaczego warto podarować skok spadochronowy

Skok na spadochronie może być naprawdę doskonałym prezentem, szczególnie dla osób, które lubią ryzyko. Dzięki skokom tandemowym możliwy jest skok bez długiego szkolenia. Wystarczy wykupić skok i przyjechać na lotnisko. Specjalnie przeszkoleni instruktorzy zajmą się resztą.Jeśli zdecydujemy się na filmowanie skoku, to będzie to wspaniała pamiątka, którą można się będzie chwalić rodzinie i znajomym. Poza tym w czasie skoku można poczuć prawdziwą adrenalinę oraz smak swobodnego lotu w powietrzu.

Skoki tandemowe są bardzo bezpieczne. Nie wymagane są specjalne przygotowania i szkolenia.

Gdzie można wykonać skok w tandemie

Wbrew pozorom skoki tandemowe są łatwo dostępne. Praktycznie każdy aeroklub, który posiada sekcję spadochronową oferuje możliwość skoku w tandemie z instruktorem. Po przyjeździe na lotnisko osoba, która będzie skakać, przechodzi krótkie szkolenie. Dowiaduje się na nim o niebezpieczeństwach skoku, ale przede wszystkim uczy się, jak ma się zachowywać podczas poszczególnych faz skoku. Następnie zostaje ubrana w specjalną dopasowaną uprząż i razem z instruktorem udaje się do samolotu. Skoki tandemowe wykonywane są z reguły z wysokości 3000-4000 metrów.

Jakie warunki trzeba spełnić

Skok w tandemie może odbyć prawie każdy, nawet dziecko czy osoba niesprawna ruchowo. Dzieci muszą mieć co najmniej 120 cm wzrostu oraz pisemną zgodę obojga rodziców na skok. Pewnym ograniczeniem jest waga. Najczęściej używane uprzęże do skoków tandemowych mogą unieść pasażera ważącego maksymalnie 110 kg. Zdecydowanie nie powinny skakać osoby, które mają epilepsję, ciężką chorobę serca lub układu krążenia oraz panie w ciąży. Podczas skoku nie ma bowiem możliwości udzielenia pomocy.Natomiast żadnym ograniczeniem nie jest wiek. Jest wiele osób w bardzo podeszłym wieku, które wykonały skok tandemowy. Zdarzają się nawet stulatkowie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.