Skip to content Skip to footer

Skoki tandemowe od kuchni – czy to jeszcze sport ekstremalny?

Sporty ekstremalne powinny co do zasady powodować skrajne emocje u człowieka. Wydzielanie adrenaliny oraz późniejszy spadek jej poziomu daje uczucie euforii i zadowolenia. Nic więc dziwnego, że sporty ekstremalne stają się popularną formą rozrywki, która wyszła już z niszy dla zapaleńców. Ze względu na dużą liczbę sportów tego typu, każdy znajdzie coś dla siebie.

Najpopularniejsze sporty ekstremalne

Gama sportów ekstremalnych jest aktualnie bardzo szeroka. Dość powiedzieć, że są zarówno takie do uprawiania zimą, w wodzie, w powietrzu, a nawet wewnątrz budynków. Wchodzenie o ściankach wspinaczkowych kiedyś dotyczyło nielicznej grupy osób. Aktualnie miejsca do tego przeznaczone budowane są nawet w salach gimnastycznych w szkołach. Do najpopularniejszych sportów tego typu zalicza się wspomniane już wspinaczki, alpinizm i himalaizm, zwiedzanie grot i jaskiń, spadochroniarstwo, lotniarstwo, szeroką gamę sportów wodnych, jak kit surfing czy inne podobne. Właściwie każdy człowiek odnajdzie jakiś odpowiadający mu sport ekstremalny, o ile oczywiście chce takowy uprawiać.

Skoki tandemowe czy indywidualne

Skoki spadochronowe od lat cieszą się wzrastającą popularnością. Przyczyną takiej sytuacji jest rozszerzenie możliwości aktywności o tak zwane skoki tandemowe. Dzięki temu, przyszły uczestnik nie musi przechodzić długiego i kosztownego szkolenia, testów medycznych i dopełniać innych niezbędnych formalności. Skok tandemowy pozwala na przeżycie niesamowitej przygody po szybkim poinstruowaniu przez osobę, z którą się wyskoczy z samolotu. To właśnie ona odpowiada za bezpieczeństwo i wszelkie techniczne aspekty wykonania skoku, od wznoszenia samolotu aż do bezpiecznego wylądowania.

Czy skoki tandemowe to jeszcze sport ekstremalny?

Ze względu na praktyczny brak wpływu na skok uczestnika, wielu ludzi, amatorów sportów ekstremalnych uznaje, że wykonanie skoku w tandemie jest oszustwem i wręcz nie należy do sportu ekstremalnego. Nie należy być jednak tak surowym – przecież emocje związane ze skokiem, adrenalina pozostają nadal istotnym elementem takiej formy uprawiania spadochroniarstwa. I z pewnością film lub zdjęcia ze skoku będą doskonałą pamiątką niezwykłej przygody jaką jest skok.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PL Strefy.