Skip to content Skip to footer

Skuteczne leczenie niepłodności

Wielu ludzi marzących o swoim macierzyństwie i tacierzyństwie spotyka problem niepłodności. Istnieje wiele publikacji podkreślającej wpływ stresu na płodność. Psychologiczne przyczyny braku możliwości zajścia w ciąże łączą się z fizycznymi dolegliwościami partnerów.

Jak skutecznie leczyć niepłodność? Na jakim etapie warto rozważyć terapię in vitro?

Para, której regularne współżycie seksualne (kilka razy w tygodniu) przez okres około jednego roku nie skutkuje ciążą, powinna poddać się badaniom płodności. Często przyczyna niepowodzeń są schorzenia w obrębie układu moczowo-płciowego lub zaburzenia hormonalne. WHO uznała bezpłodność za chorobę społeczną ze względu na zwiększającą się skalę tego zjawiska.

Etapy leczenia.

Diagnostyka kobiecej i męskiej niepłodności obejmuje między innymi: badania hormonalne, badanie nasienia, histeroskopię diagnostyczną i zabiegową, badanie drożności jajowodów, badania genetyczne.Właściwym miejscem, gdzie powinna skierować swoje kroki para dotknięta tym problemem, jest niewątpliwie klinika leczenia niepłodności. Specjaliści ds. ginekologii i położnictwa zdecydują o odpowiednim leczeniu po przeprowadzeniu koniecznych badań.

Kiedy jest czas na wizytę w klinice in vitro?

Kiedy u pacjentki udowodniono niedrożność jajowodów, lub u mężczyzny występują złe parametry nasienia, nierokujące na istotną poprawę po leczeniu. Jeśli pacjentka ma więcej niż 38 lat i/lub złe parametry rezerwy jajnikowejW bardzo rzadkich sytuacjach procedurę in vitro rozpoczynana się u płodnych par. Dzieje się tak na przykład gdy jedno z partnerów jest nosicielem wirusa HIV lub HCV, lub para jest nosicielem zmian genetycznych i chce zbadać zarodek, zanim zostanie on przetransferowany do jamy macicy.Klinika in vitro w ustandaryzowanej terapii właściwe przeprowadza procedury w odpowiedniej kolejności: stymulację jajników, badania i wizyty kontrolne, punkcje jajników, zapłodnienie in vitro w warunkach laboratoryjnych, hodowla zarodków i transfer zarodka do jamy macicy.Klinika niepłodności Katowice zapewni dokładną diagnostykę. Zespół specjalistów zaproponuje odpowiednią procedurę. Koszty procedury zapłodnienia pozaustrojowego zależą od sytuacji klinicznej pacjentów, część leków hormonalnych jest refundowana przez NFZ. Po dokładne informacje na ten temat najlepiej zwrócić się bezpośrednio do kliniki in vitro.