Skip to content Skip to footer

Sztucer i co jeszcze? Co zabrać ze sobą na polowanie?

Początkujący myśliwi często mają nikłe pojęcie o wyposażeniu, jakiego potrzebują w czasie polowań. Oczywiście każdy z nich wie, że potrzebuje broni, ale czy na tym „arsenał” się kończy? Myśliwym nie wystarczy spakować sztucery – muszą mieć ze sobą jeszcze dodatkowe wyposażenie.

1. Sztucery myśliwskie + akcesoria

Podczas zbiorowego polowania myśliwi pakują do bagażu przede wszystkim sztucery myśliwskie. Ten rodzaj broni jest obecnie najchętniej wykorzystywany z uwagi swoje liczne zalety, ale na pistolecie ekwipunek się nie kończy. Im dłuższe ma być polowanie oraz im dalej od miejsca zamieszkania wybiera się grupa myśliwych, tym ich zaopatrzenie musi być większe. Szczególnej ochrony wymaga przede wszystkim broń myśliwska sztucer – myśliwi zabierką ze sobą ochronne futerały, oleje do smarowania, środki antykorozyjne i preparaty do czyszczenia oraz konserwacji. W bagażu oczywiście musi się też znaleźć amunicja – kule odpowiednie do konkretnego sztucera. W wielu przypadkach przydatny jest też stojak na broń – to element niezbędny podczas leżącej zasadzki. Podczas wędrówek po lesie przydaje się też oczywiście pasek do broni.

2. Odpowiedni ubiór

Las ma specyficzny mikroklimat, a komfort polowania w dużej mierze zależy od tego, jak myśliwy się ubierze. Strój musi być nie tylko dopasowany do aury, ale też maskujący – najczęściej w barwach zieleni lub ze wzorem moro. W chłodne dni przydają się ocieplane buty, czapka i grube rękawice. Profesjonalni myśliwi wkładają do lasu tylko i wyłącznie specjalistyczną odzież oraz obuwie, a często też odzież termoaktywną.

3. Prowiant na cały dzień

Każdy, kto spędza czas w lesie, bez względu na to, czy poluje, czy zbiera grzyby, czy tylko spaceruje, doskonale wie, że po kilku godzinach człowiek nabiera wręcz wilczego apetytu. Warto więc zawczasu zadbać o prowiant – kanapki, suszone lub wędzone produkty, a przede wszystkim termos z ciepłym napojem.

4. Dobrej jakości nóż i lornetka

Nóż to podstawa na polowaniu – nigdy nie wiadomo kiedy i do czego może się przydać. Warunek jest jeden – nóż musi być ostry, wygodny w użytkowaniu i zabezpieczony solidnym pokrowcem. Wymagana jest też lornetka, a niektórzy myśliwi zabierają ze sobą nawet noktowizory.

Pamiętaj, że jeśli wybierasz się na polowanie, nie wystarczy Ci tylko broń myśliwska sztucer. Przydatna będzie też piła biwakowa, apteczka pierwszej pomocy i dalmierz.