Skip to content Skip to footer

Zarobki i praca niani

Wydawać by się mogło, że praca z dziećmi i opieka nad nimi nie jest wymagająca ani trudna. Jednak w rzeczywistości wygląda to całkiem inaczej. Wiąże się to bowiem z ogromną odpowiedzialnością. Dlaczego tak naprawdę rodzice decydują się na pozostawienie dziecka z kimś obcym? Ile zarabia niania w Polsce?

Wynajęcie niani

Dlaczego coraz więcej rodziców wynajmuje nianię do opieki nad swoimi maluchami? Otóż jest to spowodowane faktem, że rodzice chcą jak najszybciej udać się do pracy. Wiąże się to oczywiście nie tyle co z chęcią zarobku, ale z koniecznością. Urlop po urodzeniu dziecka nie trwa bowiem w nieskończoność. Co w takiej sytuacji?

Otóż wiele rodziców planuje oddanie dziecka do żłobka. Jednak bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zatrudnienie niani, której zadaniem jest pilnowanie i opiekowanie się dzieckiem.

Ile zarabia niania?

Jest to zawód niezwykle odpowiedzialny. Jak zatem prezentują się zarobki? Otóż są one uzależnione w głównej mierze od wymagań niani, jednak najczęściej takie zarobi wynoszą około 2500 tysiąca miesięcznie. Nie jest to zatem mało. Ile zarabia niania za granicą?

Zarobki za granicą wyglądają bowiem całkiem inaczej. Niania poza granicami Polski może zarabiać nawet 25 złotych na godzinę. Po przeliczeniu tego na wynagrodzenie miesięczne, można bardzo łatwo domyśleć się, że zarobki te są zdecydowanie wyższe.

Obowiązki niani

Jednak praca niani nie należy do najłatwiejszych. Fakt, jest to zawód dość dobrze płatny. Jednak wiąże się on z ogromną odpowiedzialnością. Praca nad małym dzieckiem jest wbrew pozorom dość trudna.

Od niani wymaga się przede wszystkim cierpliwości i spokoju. Powinna być to osoba, która potrafi zrozumieć dziecko i jego potrzeby. Czasami konieczne może być wymyślanie najróżniejszych zabaw i czynności, które mają na celu zajęcie malucha. Umiejętność zabawy będzie wręcz konieczna. Oczywiście cierpliwość jest niezbędna. Dlaczego? Otóż czasami dzieci mają gorszy dzień i są niezwykle niesforne. Niania powinna starać się wytłumaczyć dziecku co robi źle i dlaczego powinno przestać. Tutaj wymagany jest spokój i umiejętność rozmowy z dziećmi.

Praca z dziećmi powinna stać się czystą przyjemnością. Osoby, które nie pałają sympatią do maluchów zdecydowanie nie powinny interesować się pracą w zawodzie niani. Ta niezwykła odpowiedzialność czasami może być zbyt dużym obciążeniem. Oczywiście zarobki są kuszące, jednak osoby, które nie przepadają za pracą z dziećmi, powinny zdecydowanie odpuścić sobie opiekę nad nimi, czy to w szkole czy prywatnie.